logoWarszawskie Pogotowie Antykoncepcyjne
Całodobowy gabinet ginekologiczny

Pigułki te zawierają tylko jeden składnik hormonalny. W Polsce dostępne są jedynie pigułki zawierające dezogestrel, który jest syntetyczną pochodną hormonu ciążowego.

Pigułki jednoskładnikowe (nazywane też MINIPIGUŁKAMI), które są dostępne w Polsce (np. LIMETIC, AZALIA i CERAZETTE) prawdopodobnie mają taką samą skuteczność antykoncepcyjną jak klasyczne pigułki dwuskładnikowe.

W przeszłości, twierdzono (przy stosowaniu pigułek zawierających inny hormon), że pigułki jednoskładnikowe mają mniejszą skuteczność niż pigułki dwuskładnikowe.

Sposób przyjmowania
W opakowaniu znajduje się 28 pigułek, wszystkie one mają identyczny skład, przyjmuje się je codziennie o tej samej porze nie robiąc żadnych przerw w ich stosowaniu.

Dlaczego pigułki te trzeba przyjmować codziennie, bez robienia typowych 7-dniowych przerw?

Mechanizm działania antyowulacyjnego pojedynczego hormonu zawartego w tych pigułkach, jest dość słaby i zrobienie 7-dniowej przerwy mogłoby skutkować wystąpieniem owulacji, a co z a tym idzie, do niepożądanej ciąży.

Wada czy zaleta?
Kobiety przyjmujące pigułki jednoskładnikowe nie mogą się spodziewać regularnych, normalnych miesiączek. Krwawienia mogą nawet nie występować w ogóle, albo występują jako niewielkie plamienia, w nie dających się przewidzieć okresach (więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w ulotce znajdującej się w każdym opakowaniu pigułek).

Dlaczego pigułki te mogą stosować nawet kobiety karmiące piersią?
Wynika to z faktu, że nie zawierają one estrogenów i nie są przeciwwskazane u kobiet karmiących. Syntetyczny hormon, zawarty w tych pigułkach, nie powoduje żadnych zmian w składzie ani ilości wytwarzanego pokarmu. Literatura przynosi dowody na to, że dzieci karmione przez kobiety przyjmujące pigułki jednoskładnikowe, pod każdym względem rozwijają się tak samo jak dzieci kobiet nie stosujących tego rodzaju antykoncepcji.

Pigułki jednoskładnikowe mogą być także polecane pacjentkom, u których istnieją przeciwwskazania do stosowania pigułek dwuskładnikowych.
Poleca się je kobietom wymagającym skutecznej antykoncepcji, u których występują równoczesne przeciwwskazania do typowej antykoncepcji dwuskładnikowej (np. u kobiet palących papierosy).

Pigułki jednoskładnikowe mogą być także polecane w celach leczniczych.

 

W szeregu schorzeń ginekologicznych, konieczne jest podawanie samych tylko progestagenów.  Zarówno LIMETIC, AZALIA jak i CERAZETTE, nadają się do takiego leczenia.